Sydney Eisteddfod

Piano Results 2013

Achieve.

4: Sydney Eisteddfod 80th Anniversary Victoria Jennifer Warren Piano Accompaniment Award (30/u)

Winner ~ Patrick Keith (Kingsford)

2nd ~ Akiho Suzuki (Willoughby)

Finalist ~ Lucus Allerton (Kaleen, ACT)

Finalist ~ Jeremy So (Dulwich Hill)

 

200: Sydney Eisteddfod Allison/Henderson Piano Scholarship (16-25 Yrs)

Winner ~ James Guan (Ashfield)

Finalist ~ Oliver She (Forest Lake, QLD)

Finalist ~ Alexander Yau (Epping)

Finalist Reserve 1 + Highly Commended ~ Jeremy So (Dulwich Hill)

Finalist Reserve 2 + Highly Commended ~ Roger Longjie Cui (Manly West, QLD)

Finalist + + Scholarship by the Matana Foundation for Young People ~ Aaron Liu (Forest Lake, QLD)

H/C ~ Esther Sang Mi Kim (Pennant Hills)

H/C ~ Bo An Lu (Chippendale)

H/C ~ James Russo (Williamstown, VIC)

H/C ~ Theresa Yu (North Wahroonga)

H/C ~ Alex Zhang (Riverwood)

 

201: Piano Concerto (Any Age)

Winner ~ Roger Longjie Cui (Manly West, QLD)

2nd ~ Bo An Lu (Chippendale)

3rd ~ Lorraine Marie Chung (West Pennant Hills)

H/C ~ Joshua Han (Beaumont Hills)

H/C ~ Jane Liu (Chatswood)

H/C ~ Sarah Li (Vaucluse)

H/C ~ Guangzhi Niu (Oatley)

H/C ~ Rio Xiang (Northmead)

 

202: KAWAI Piano Award (Any Age)

Winner ~ Jeremy So (Dulwich Hill)

2nd ~ Robbin Reza (Riverview)

3rd ~ York Yu (Cordeaux Heights)

Finalist ~ Keith Cheung (Hillsdale)

Finalist ~ Joshua Han (Beaumont Hills)

Finalist ~ Huanwen Wang (Rockdale)

H/C ~ Halina Leung (Mascot)

H/C ~ Lorraine Marie Chung (West Pennant Hills)

H/C ~ Edward Huang (Chatswood)

H/C ~ Roger Longjie Cui (Manly West, QLD)

H/C ~ Rio Xiang (Northmead)

H/C ~ Benjamin He (Beecroft)

H/C ~ Rachael Lin (Cherrybrook)

 

203: Russian Piano (Any Age)

Winner ~ Roger Longjie Cui (Manly West, QLD)

2nd ~ Paul Cheung (Bexley South)

3rd ~ Quang Hong Luu (Cabramatta)

H/C ~ Brendan Chung (Hurlstone Park)

H/C ~ Bowen Li (Carlingford)

H/C ~ Keith Cheung (Hillsdale)

H/C ~ Julia Hastings (Warragul, VIC)

H/C ~ Sheng-Pu Huang (Allawah)

H/C ~ Halina Leung (Mascot)

H/C ~ Sarah Park (Eastwood)

H/C ~ James Russo (Williamstown, VIC)

H/C ~ York Yu (Cordeaux Heights)

H/C ~ Alex Zhang (Riverwood)

H/C ~ Henry Zhu (Castle Hill)

 

204: Piano Polyphony (18/o)

Winner ~ Alex Waite (Marrickville)

2nd ~ Halina Leung (Mascot)

3rd ~ Terence Jin Fei Fong (Kingsgrove)

H/C ~ Pavle Cajic (Earlwood)

H/C ~ Anthony Chen (Ngunnawal, ACT)

H/C ~ Brendan Chung (Hurlstone Park)

H/C ~ Aloysius Albert Oenaryo (Kingsgrove)

H/C ~ Jason Xu (Lane Cove)

 

205: Chopin Piano (18/o)

Winner ~ Aaron Liu (Forest Lake, QLD)

2nd ~ Alexander Yau (Epping)

3rd ~ Roger Longjie Cui (Manly West, QLD)

H/C ~ Alisa Bernhard (Fairlight)

H/C ~ Keith Cheung (Hillsdale)

H/C ~ Brendan Chung (Hurlstone Park)

H/C ~ Benjamin He (Beecroft)

H/C ~ Bowen Li (Carlingford)

H/C ~ Aloysius Albert Oenaryo (Kingsgrove)

H/C ~ Robbin Reza (Riverview)

 

206: Recital Award (18/o)

Winner ~ Alex Waite (Marrickville)

2nd ~ Pavle Cajic (Earlwood)

3rd ~ Benjamin He (Beecroft)

H/C ~ Alisa Bernhard (Fairlight)

H/C ~ Paul Cheung (Bexley South)

H/C ~ Halina Leung (Mascot)

H/C ~ Bowen Li (Carlingford)

H/C ~ Austin Shen (Carlingford)

H/C ~ Remona Zheng (Enfield)

H/C ~ Sherilyn Chen (Matraville)

 

207: Australian Piano (16/o)

Winner ~ Sheng-Pu Huang (Allawah)

2nd ~ Claris Lai (Carlingford)

3rd ~ Bo An Lu (Chippendale)

H/C ~ Xinyan Cai (Chatswood)

H/C ~ Lorraine Marie Chung (West Pennant Hills)

H/C ~ Julia Hastings (Warragul, VIC)

H/C ~ Robbin Reza (Riverview)

 

208: 18th Century Piano (16/o)

Winner ~ Anthony Chen (Ngunnawal, ACT)

2nd ~ Alisa Bernhard (Fairlight)

H/C ~ Halina Leung (Mascot)

H/C ~ Matthew Xiong (Thornleigh)

H/C ~ Cher-May Chew (Gordon)

H/C ~ Joshua Park (Croydon)

H/C ~ Geena Cheung (Hillsdale)

H/C ~ Benjamin He (Beecroft)

H/C ~ Aloysius Albert Oenaryo (Kingsgrove)

 

209: 19th Century Piano (16/o)

Winner ~ Esther Sang Mi Kim (Pennant Hills)

2nd ~ Edward Huang (Chatswood)

3rd ~ Rachael Shipard (Kenmore, QLD)

H/C ~ Halina Leung (Mascot)

H/C ~ Joshua Park (Croydon)

H/C ~ Joseph Rianto (Randwick)

H/C ~ Theresa Yu (North Wahroonga)

H/C ~ York Yu (Cordeaux Heights)

H/C ~ Alex Zhang (Riverwood)

H/C ~ Henry Zhu (Castle Hill)

 

210: 20th or 21st Century Piano (16/o)

Winner ~ Anthony Chen (Ngunnawal, ACT)

2nd ~ Alex Waite (Marrickville)

3rd ~ Keith Cheung (Hillsdale)

H/C ~ Paul Cheung (Bexley South)

H/C ~ Edward Huang (Chatswood)

H/C ~ Subin Park (Castle Hill)

H/C ~ Ernest Leung (Castle Hill)

H/C ~ William Shi (Forest Lake, QLD)

H/C ~ Huanwen Wang (Rockdale)

H/C ~ Halina Leung (Mascot)

H/C ~ Riley Irwin (Bondi Junction)

 

211: Classical Sonata (18/u)

Winner ~ Alex Zhang (Riverwood)

2nd ~ Stephen Cai (Chatswood)

3rd ~ Nicholas Kennedy (Willoughby North)

H/C ~ Julia Gu (Epping)

H/C ~ Xin Yi (Karen) Gong (Epping)

H/C ~ Theresa Yu (North Wahroonga)

 

212: Recital Award (17 Yrs)

Winner ~ Daisy Ou (Baulkham Hills)

2nd ~ William Shi (Forest Lake, QLD)

3rd ~ Nicholas Kennedy (Willoughby North)

H/C ~ Enrico Mainas (Maroubra)

H/C ~ Patricia Tsong (Pymble)

H/C ~ Theresa Yu (North Wahroonga)

 

213: Piano Polyphony (17/u)

Winner ~ Nicholas Kennedy (Willoughby North)

2nd ~ Lorraine Marie Chung (West Pennant Hills)

3rd ~ Theresa Yu (North Wahroonga)

H/C ~ Rebecca Xu (Chipping Norton)

H/C ~ Sonya Pigot (Mount Nelson, TAS)

 

214: Chopin Piano (17/u)

Winner ~ Julia Gu (Epping)

2nd ~ Rio Xiang (Northmead)

3rd ~ Xin Yi (Karen) Gong (Epping)

H/C ~ Shinami Kikukawa (Wahroonga)

H/C ~ Theresa Yu (North Wahroonga)

 

215: Recital Award (15 & 16 Yrs)

Winner ~ Julia Gu (Epping)

2nd ~ Sarah Li (Vaucluse)

3rd ~ Lorraine Marie Chung (West Pennant Hills)

H/C ~ Isabelle Silberling (Airlie Beach, QLD)

H/C ~ Stephen Cai (Chatswood)

H/C ~ Claris Lai (Carlingford)

H/C ~ Rebecca Xu (Chipping Norton)

H/C ~ Alan Tsibulya (Waverley)

H/C ~ Isabella Wang (Putney)

H/C ~ Fiona Zhu (Eastwood)

H/C ~ Angela Guo (Eastwood)

H/C ~ Grace Wong (Gordon)

H/C ~ Shirley Zhu (Epping)

 

216: Piano Polyphony (15 Yrs)

Winner ~ Victor Dai (North Ryde)

2nd ~ Jonathan Chan (Kensington)

3rd ~ Louis Long (Glenwood)

H/C ~ Yenny Jap (Punchbowl)

 

217: 18th Century Piano (15 Yrs)

Winner ~ Isabella Wang (Putney)

2nd ~ Sophia Smirnov (Figtree)

3rd ~ Brenton Lin (Earlwood)

H/C ~ Jonathan Chan (Kensington)

H/C ~ Victor Dai (North Ryde)

 

218: 19th Century Piano (15 Yrs)

Winner ~ Isabella Wang (Putney)

2nd ~ Sarah Li (Vaucluse)

3rd ~ Tian Jin (Chatswood)

H/C ~ Jonathan Chan (Kensington)

H/C ~ Cary Guan (Green Valley)

 

219: 20th or 21st Century Piano (15 Yrs)

Winner ~ Isabella Wang (Putney)

2nd ~ Victor Dai (North Ryde)

3rd ~ Crystal Bai (Canley Vale)

H/C ~ Jonathan Chan (Kensington)

H/C ~ Laura Chen (West Pennant Hills)

H/C ~ Cary Guan (Green Valley)

H/C ~ Yenny Jap (Punchbowl)

 

220: Chopin Piano (15/u)

Winner ~ Grace Zhu (Rouse Hill)

2nd ~ Ken Zi Yuan Li (Castle Hill)

3rd ~ Rio Xiang (Northmead)

H/C ~ Winnie Su (Campsie)

H/C ~ Victor Dai (North Ryde)

H/C ~ Omri Aruch (Bondi)

H/C ~ Daniel Cheung (Meadowbank)

H/C ~ Sarah Li (Vaucluse)

 

221: Australian Piano (15/u)

Winner ~ Sophia Smirnov (Figtree)

2nd ~ Sarah Li (Vaucluse)

3rd ~ Crystal Bai (Canley Vale)

H/C ~ Winnie Wang (Burwood)

H/C ~ Leanne Jin (Chatswood)

 

222: 18th Century Piano (14/u)

Winner ~ Steven Zhang (Fairlight)

2nd ~ Kelly Chu (Burwood)

3rd ~ Kyoung Tae Kim (Burwood)

H/C ~ Annie Ma (Hurstville)

H/C ~ Vanessa Li (Seaforth)

H/C ~ Jennessa Mok (Coffs Harbour)

 

223: Piano Polyphony (14/u)

Winner ~ Vanessa Li (Seaforth)

2nd ~ Steven Zhang (Fairlight)

3rd ~ Leanne Jin (Chatswood)

H/C ~ Dana Lee (Eastwood)

H/C ~ Emmy Cheung (Hillsdale)

H/C ~ Joonseok Kim (Castle Hill)

 

224: 19th Century Piano (14/u)

Winner ~ Kimble Zhang (Epping)

2nd ~ Rio Xiang (Northmead)

3rd ~ Winnie Su (Campsie)

H/C ~ Annie Ma (Hurstville)

H/C ~ Celine Kang (Campsie)

H/C ~ Noah Peres (Forresters Beach)

H/C ~ Vanessa Li (Seaforth)

H/C ~ Winnie Wang (Burwood)

 

225: 20th or 21st Century Piano (14/u)

Winner ~ Winnie Su (Campsie)

2nd ~ Rio Xiang (Northmead)

3rd ~ Dana Lee (Eastwood)

H/C ~ Amy Dong (Burwood)

H/C ~ Annie Ma (Hurstville)

H/C ~ Lin Zhang (Burwood)

H/C ~ Michelle Li (Fairlight)

 

226: Recital Award (13 & 14 Yrs)

Winner ~ Kimble Zhang (Epping)

2nd ~ Justin Wu (Strathfield)

3rd ~ Rio Xiang (Northmead)

H/C ~ Dana Lee (Eastwood)

H/C ~ Ken Zi Yuan Li (Castle Hill)

H/C ~ Tokiwa Onoda (Camp Hill, QLD)

H/C ~ Winnie Su (Campsie)

H/C ~ Vanessa Li (Seaforth)

H/C ~ Steven Zhang (Fairlight)

H/C ~ Omri Aruch (Bondi)

H/C ~ Kelly Chu (Burwood)

H/C ~ Leanne Jin (Chatswood)

H/C ~ Jina Lee (Silverwater)

H/C ~ Giorgio Mellos (Greenwich)

H/C ~ Lin Zhang (Burwood)

H/C ~ Kelly Chu (Burwood)

H/C ~ Leanne Jin (Chatswood)

H/C ~ Jina Lee (Silverwater)

H/C ~ Giorgio Mellos (Greenwich)

H/C ~ Lin Zhang (Burwood)

 

227: Sydney Eisteddfod Alf & Pearl Pollard Memorial Awards For Performance Excellence (12-16 Yrs)

Winner ~ Oscar Han - Violin (Beaumont Hills)

2nd ~ Andrew Kim - Clarinet (Epping)

3rd ~ Julia Gu - Piano (Epping)

Finalist ~ Tommaso Girotto - Classical Guitar (Abbotsford)

Finalist ~ Martin Huang - Flute (Chatswood)

Finalist ~ James Julian - Clarinet (Roseville)

Finalist ~ Joshua Lee - French Horn (Cherrybrook)

Finalist ~ Lucia Li - Piano (Pyrmont)

Finalist ~ Sophie Spencer - Trumpet (Normanhurst)

Finalist ~ Caleb Wong - Cello (Muttama)

 

228: Recital Award (12 Yrs)

Winner ~ Lucia Li (Pyrmont)

2nd ~ Patrick Wu (Burwood)

3rd ~ Grace Zhu (Rouse Hill)

H/C ~ Michelle Li (Fairlight)

H/C ~ Sean Go (Hornsby)

 

229: 19th Century Piano (12 Yrs)

Winner ~ James Zhao (Baulkham Hills)

2nd ~ Grace Zhu (Rouse Hill)

3rd ~ Nadine Serhalawan (Lane Cove)

H/C ~ Lucia Li (Pyrmont)

H/C ~ Patrick Wu (Burwood)

 

230: Piano Polyphony (12/u)

Winner ~ James Hu (Vaucluse)

2nd ~ Lauren Yao (Burwood)

3rd ~ Charis Chiu (Burwood)

H/C ~ Patrick Wu (Burwood)

H/C ~ Oliver Brunsdon (North Epping)

H/C ~ Leroy Ma (Hurstville)

 

231: Chopin Piano (12/u)

Winner ~ Joshua Han (Beaumont Hills)

2nd ~ Kenneth Tong (Granville)

3rd ~ Grace Zhu (Rouse Hill)

H/C ~ Dylan Kwan Hee Yoo (Greenacre)

H/C ~ Catherine Shen (Warrawee)

 

232: Australian Piano (12/u)

Winner ~ Lucia Li (Pyrmont)

2nd ~ Kenneth Tong (Granville)

3rd ~ Bernice Chua (Crace, ACT)

H/C ~ Joshua Han (Beaumont Hills)

H/C ~ Christina Shi (West Pennant Hills)

H/C ~ Grace Zhu (Rouse Hill)

H/C ~ Sean Go (Hornsby)

H/C ~ James Hu (Vaucluse)

H/C ~ Martin Huang (Chatswood)

 

233: 18th Century Piano (12/u)

Winner ~ Joshua Han (Beaumont Hills)

2nd ~ Grace Zhu (Rouse Hill)

3rd ~ Bernice Chua (Crace, ACT)

H/C ~ Kenneth Tong (Granville)

H/C ~ Patrick Wu (Burwood)

 

234: 20th or 21st Century Piano (12/u)

Winner ~ Lucia Li (Pyrmont)

2nd ~ Eunice Li (Eastwood)

3rd ~ Kenneth Tong (Granville)

H/C ~ Joshua Han (Beaumont Hills)

H/C ~ Charis Chiu (Burwood)

H/C ~ Adam Sewell (Chatswood)

H/C ~ Dylan Kwan Hee Yoo (Greenacre)

H/C ~ Grace Zhu (Rouse Hill)

 

235: Recital Award (11/u)

Winner ~ Joshua Han (Beaumont Hills)

2nd ~ Kenneth Tong (Granville)

3rd ~ Eunice Li (Eastwood)

H/C ~ Belvina Bai (Connells Point)

H/C ~ Corinna Shimeng Chen (Castle Hill)

H/C ~ Charis Chiu (Burwood)

H/C ~ Bernice Chua (Crace, ACT)

H/C ~ Alex Wu (Castle Hill)

H/C ~ Dylan Kwan Hee Yoo (Greenacre)

H/C ~ Alan Guan (Ashfield)

H/C ~ James Hu (Vaucluse)

 

236: 19th Century Piano (11/u)

Winner ~ Joshua Han (Beaumont Hills)

2nd ~ Bernice Chua (Crace, ACT)

3rd ~ Charis Chiu (Burwood)

H/C ~ James Hu (Vaucluse)

H/C ~ Eunice Li (Eastwood)

H/C ~ Kenneth Tong (Granville)

H/C ~ Akari Komoto (Northgate, QLD)

H/C ~ Emily Ma (Beverley Park)

H/C ~ Emily Zhou (Dee Why)

 

237: Australian Piano (10/u)

Winner ~ Tali Greenfield (Dover Heights)

2nd ~ Leroy Ma (Hurstville)

3rd ~ Lawrence Wei (Beecroft)

H/C ~ Jasmine Ou (Baulkham Hills)

H/C ~ Angus Tiew (Pyrmont)

H/C ~ Caitlin Wong (Maroubra)

 

238: 18th Century Piano (10/u)

Winner ~ Timothy Law (Frenchs Forest)

2nd ~ Leroy Ma (Hurstville)

3rd ~ Lawrence Wei (Beecroft)

H/C ~ Corinna Shimeng Chen (Castle Hill)

H/C ~ Selina Sooah Lee (Chatswood)

H/C ~ Alex Wu (Castle Hill)

H/C ~ Lauren Yeo (Burwood)

H/C ~ Dylan Kwan Hee Yoo (Greenacre)

H/C ~ Alison Chang (Lidcombe)

 

239: 19th Century Piano (10/u)

Winner ~ Leroy Ma (Hurstville)

2nd ~ Clarice Pulmano (Burwood)

3rd ~ Lawrence Wei (Beecroft)

H/C ~ Sophie Kim (West Ryde)

H/C ~ Issac Liu (Bangor)

H/C ~ Lauren Yao (Burwood)

H/C ~ Corinna Shimeng Chen (Castle Hill)

H/C ~ Angus Tiew (Pyrmont)

H/C ~ Dylan Kwan Hee Yoo (Greenacre)

 

240: 20th or 21st Century Piano (10/u)

Winner ~ Corinna Shimeng Chen (Castle Hill)

2nd ~ Lawrence Wei (Beecroft)

3rd ~ Sophie Kim (West Ryde)

H/C ~ Jessie Guo (Narwee)

H/C ~ Timothy Law (Frenchs Forest)

H/C ~ Clarice Pulmano (Burwood)

H/C ~ Natasha Wong (Chatswood)

H/C ~ Tali Greenfield (Dover Heights)

 

241: 20th or 21st Century Piano (9/u)

Winner ~ Leroy Ma (Hurstville)

2nd ~ Lawrence Wei (Beecroft)

3rd ~ Amanda Tao (Castle Hill)

H/C ~ Sophie Lin (Burwood)

H/C ~ Matthew Tan (Oatlands)

H/C ~ Lauren Zhang (Fairlight)

H/C ~ Haruka Suetsugu (Killara)

 H/C ~ Joshua Zhi (Hurstville)

 

242: Pre 20th Century Piano (9/u)

Winner ~ Leroy Ma (Hurstville)

2nd ~ Hannah Liao (Burwood)

3rd ~ Joshua Zhi (Hurstville)

H/C ~ Andrew Gu (Hurstville)

H/C ~ Stella Hong (Roseville)

H/C ~ Lawrence Wei (Beecroft)

H/C ~ Angela Asikin (East Ryde)

H/C ~ Chris Chu (Burwood)

H/C ~ Joshua Wong (Chatswood)

 

243: Piano Solo (8/u)

Winner ~ Joshua Zhi (Hurstville)

2nd ~ Selina Li (Cromer)

3rd ~ Yifei Mu (South Hurstville)

H/C ~ James Birch (Seaforth)

 H/C ~ Susan He (Carlingford)

 H/C ~ Stella Hong (Roseville)

H/C ~ Christine Hur (Cremorne)

H/C ~ Sabrina Khuu (Burwood)

H/C ~ Eleena Li (Dulwich Hill)

H/C ~ Kyle Li (Castle Hill)

H/C ~ Matthew Tan (Oatlands)

 

244: Piano Solo (7/u)

Winner ~ Kyle Li (Castle Hill)

2nd ~ Kanon Ito (Eastwood)

3rd ~ Helen Zhang (Hurstville)

H/C ~ Edison Alamsyah (Burwood)

H/C ~ James Birch (Seaforth)

H/C ~ Kian Chan (Concord)

H/C ~ Mirabelle Chen (Chatswood)

H/C ~ Angela Dong (Burwood)

H/C ~ Neeson Huang (South Hurstville)

 H/C ~ Chloe Liu (Bangor)

H/C ~ Joyce Mei (Burwood)

H/C ~ Yifei Mu (South Hurstville)

H/C ~ Jonathan Ni (Allawah)

H/C ~ Chloe Park (Epping)

 H/C ~ Selina Wang (Burwood)

H/C ~ Jacinta Yee (Burwood)

H/C ~ Tao Yiang (Burwood)

H/C ~ Joshua Zhi (Hurstville)