cello

Instrumental Groups Results 2016

achieve.

280: THE WENKART FOUNDATION COMMUNITY YOUTH/SECONDARY SCHOOL ORCHESTRA (25 & UNDER)

Winner ~ 7 Kuringai Youth Orchestra (Pymble)


2nd ~ 1 Knox Grammar School Symphony Orchestra (Wahroonga)


3rd ~ 6 Barker College Symphony Orchestra (Waitara)


H/C ~ 2 North Sydney Girls High School Symphony Orchestra (Crows Nest)


H/C ~ 3 Fort Street High School Symphony Orchestra (Petersham)


H/C ~ 4 Meriden Symphony Orchestra (Strathfield)


H/C ~ 5 Pittwater High School Symphony Orchestra (Mona Vale)

 

281: PRIMARY SCHOOL ORCHESTRA

Winner ~ 4 Artarmon Public School Orchestra (Artarmon)


2nd ~ 2 Mona Vale Public School Orchestra (Mona Vale)

 

282: SCHOOL CHAMBER MUSIC (19 & UNDER)

Winner ~ 5 Trinity Grammar School Clarinet Trio (Summer Hill)


2nd ~ 6 Knox Grammar School Saxophone Quartet (Wahroonga)


3rd ~ 1 Trinity Grammar School The Braga Quartet (Summer Hill)


H/C ~ 3 Sydney Grammar School College Street Trio (Darlinghurst)


H/C ~ 8 Knox Grammar School Chamber Winds (Wahroonga)


H/C ~ 10 Abbotsleigh Revival Quartet (Wahroonga)


H/C ~ 11 Meriden Piano Trio (Strathfield)

 

283: SECONDARY SCHOOL PREMIUM STRING ENSEMBLE

Winner ~ 3 Barker College Chamber Orchestra (Waitara)


2nd ~ 1 Presbyterian Ladies' College Senior Chamber Orchestra (Croydon)


3rd ~ 9 Ravenswood School for Girls Grainger String Ensemble (Gordon)


H/C ~ 4 Meriden String Orchestra (Strathfield)


H/C ~ 8 Knox Grammar School Chamber Strings (Wahroonga)


H/C ~ 10 Trinity Grammar Middle School Ensemble Serenata (Summer Hill)

 

284: SECONDARY SCHOOL INTERMEDIATE STRING ENSEMBLE

Winner ~ 3 Chatswood High School String Ensemble (Chatswood)


2nd ~ 5 Barker College Middle School String Orchestra (Waitara)


3rd ~ 4 Central Coast Grammar School Senior String Ensemble (Erina Heights)


H/C ~ 1 Killara High School String Ensemble (Killara)


H/C ~ 6 Mackellar Girls String Ensemble (Manly Vale)

 

285: PRIMARY SCHOOL STRING ENSEMBLE

Winner ~ 5 Meriden Junior School String Orchestra (Strathfield)


2nd ~ 7 Artarmon Public School Senior String Ensemble (Artarmon)


3rd ~ 12 Neutral Bay Public School Orchestra (Neutral Bay)


H/C ~ 3 Presbyterian Ladies' College Hamilton Strings (Croydon)


H/C ~ 10 Pymble Ladies' College Junior School Chamber Strings (Pymble)


H/C ~ 11 St Ives North Public School String Orchestra (St Ives)

 

286: PRIMARY SCHOOL ACOUSTIC ENSEMBLE

Winner ~ 4 Chatswood Public School String Sextet/Septet (Chatswood)


2nd ~ 1 Oakhill Drive Public School Woodwind Ensemble (Castle Hill)


3rd ~ 2 Roseville College Vivace Quartet (Roseville)


H/C ~ 3 Oakhill Drive Public School Brass Ensemble (Castle Hill)

 

287: SECONDARY SCHOOL PERCUSSION ENSEMBLE

Winner ~ 8 Barker College Senior Percussion Ensemble (Hornsby)


2nd ~ 2 Fort Street High School Senior Percussion Ensemble (Petersham)


3rd ~ 7 Saint Ignatius' College Senior Percussion (Lane Cove)


H/C ~ 1 St George Girls High School Percussion Ensemble (Sydney)


H/C ~ 5 Epping Boys High Shool Percussion Ensemble (Eastwood)

 

288: PRIMARY SCHOOL PERCUSSION ENSEMBLE

Winner ~ 1 Saint Ignatius' College Regis Percussion (Lane Cove)

  

290: SECONDARY SCHOOL JAZZ BAND

Winner ~ 4 Fort Street High School Jazz Ensemble (Petersham)


2nd ~ 2 Chatswood High Jazz Combo (Chatswood)


3rd ~ 1 Manly Selective Jazz Combo (St Ives)


H/C ~ 5 Knox Grammar School Jazz Combo (Wahroonga)


H/C ~ 6 Redlands School Jazz Band (Cremorne)

 

291: SECONDARY SCHOOL PREMIUM STAGE BAND

Winner ~ 4 Killara High School Stage Band 1 (Killara)


2nd ~ 1 Knox Grammar School Big Band (Wahroonga)


3rd ~ 8 Chatswood High Big Band (Chatswood)


H/C ~ 3 Epping Boys High School Stage Band (Eastwood)


H/C ~ 6 St. Pius X College Senior Jazz Band (Chatswood)


H/C ~ 7 St Leo's College Stage Band (Wahroonga)


H/C ~ 10 Fort Street High School Stage Band (Petersham)

 

292: SECONDARY SCHOOL INTERMEDIATE STAGE BAND

Winner ~ 1 Fort Street High School Big Band (Petersham)


2nd ~ 5 Turramurra High School Junior Stage Band (Turramurra)


3rd ~ 16 Epping Boys High School Jazz Band (Eastwood)


H/C ~ 2 Killara High School Stage Band 2 (Killara)


H/C ~ 11 Chatswood High Big Band 2 (Chatswood)


H/C ~ 13 Knox Grammar School Stage Band (Wahroonga)


H/C ~ 15 Engadine High School Stage Band (Engadine)


H/C ~ 17 St. Pius X College Intermediate Jazz Band (Chatswood)


H/C ~ 18 Barker College Middle School Jazz Orchestra (Waitara)

 

293: SECONDARY SCHOOL NOVICE STAGE BAND

Winner ~ 4 Mosman High Junior Jazz Band (Mosman)


2nd ~ 2 Knox Grammar School Yr 7 Jazz Ensemble (Wahroonga)


3rd ~ 1 Reddam House Senior Jazz Ensemble (Woollahra)

 

294: PRIMARY SCHOOL STAGE BAND

Winner ~ 1 Leichhardt Public School Big Band (Leichhardt)


2nd ~ 3 Wahroonga Public School Stage Band (Wahroonga)


3rd ~ 2 Beecroft Primary Stage Band (Beecroft)


H/C ~ 4 Artarmon Public School Jazz Band (Artarmon)

 

295: SECONDARY SCHOOL PREMIUM CONCERT BAND

Winner ~ 10 Knox Grammar School Symphonic Wind Ensemble (Wahroonga)


2nd ~ 12 Barker College Symphonic Wind Ensemble (Waitara)


3rd ~ 6 Chatswood High School Wind Orchestra (Chatswood)


H/C ~ 1 North Sydney Girls High School Wind Orchestra (Crows Nest)


H/C ~ 8 Killara High School Concert Band 1 (Killara)


H/C ~ 9 Meriden Senior Concert Band (Strathfield)

 

296: SECONDARY SCHOOL INTERMEDIATE CONCERT BAND

Winner ~ 6 Knox Grammar School Concert Band (Wahroonga)


2nd ~ 9 Turramurra High School Junior Concert Band (Turramurra)


3rd ~ 10 St Leo's Catholic College Symphonic Band (Wahroonga)


H/C ~ 2 Mount Saint Benedict College Concert Band (Pennant Hills)


H/C ~ 8 Engadine High School Symphonic Wind Ensemble (Engadine)

 

297: SECONDARY SCHOOL NOVICE CONCERT BAND

Winner ~ 1 Knox Grammar School Yr 7 Wind Band (Wahroonga)


2nd ~ 5 Turramurra High School Concert Band 3 (Turramurra)


3rd ~ 2 Monte Sant' Angelo Mercy College Concert Band (North Sydney)


H/C ~ 3 Chatswood High School Junior Concert Band (Chatswood)


H/C ~ 4 Barker College Concert Band (Waitara)


H/C ~ 6 Cammeraygal High School (Kensington)

 

298: PRIMARY SCHOOL PREMIUM CONCERT BAND

Winner ~ 2 Artarmon Public School Senior Concert Band (Artarmon)


2nd ~ 3 Cammeray Public School Concert Band (Cammeray)


3rd ~ 10 Matthew Pearce Public School Senior Band (Baulkham Hills)


H/C ~ 1 Wahroonga Public School Concert Band (Wahroonga)


H/C ~ 4 Neutral Bay Public School Concert Band (Neutral Bay)


H/C ~ 9 Mowbray Public School Concert Band (Lane Cove)


H/C ~ 12 Mona Vale Public School Perfromance Band (Mona Vale)

 

299: PRIMARY SCHOOL INTERMEDIATE CONCERT BAND

Winner ~ 11 Crestwood Public School Senior Band (Baulkham Hills)


2nd ~ 13 Matthew Pearce Public School Intermediate Band (Baulkham Hills)


3rd ~ 10 Wahroonga Public School Intermediate Band (Wahroonga)


H/C ~ 1 Pymble Ladies' College Grainger Band (Pymble)


H/C ~ 2 Turramurra North Public School Senior Band (North Turramurra)


H/C ~ 6 Eastwood Heights Public School Band (Eastwood)


H/C ~ 8 Gordon West Public School (Pymble)


H/C ~ 9 Kings Langley Public School Intermediate Band (Kings Langley)


H/C ~ 14 Northmead Performing Band (Northmead)


H/C ~ 16 St Ives North Public School Senior Concert Band (St Ives)


H/C ~ 19 Beecroft Primary Concert Band 2 (Beecroft)


H/C ~ 22 Artarmon Public School Concert Band (Artarmon)

 

300: PRIMARY SCHOOL NOVICE CONCERT BAND

Winner ~ 8 Matthew Pearce Public School Junior Band (Baulkham Hills)


2nd ~ 5 Crestwood Public School Junior Band (Baulkham Hills)


3rd ~ 6 Kings Langley Public School Junior Band (Kings Langley)


H/C ~ 1 Turramurra North Public School Junior Band (North Turramurra)


H/C ~ 2 Mona Vale Public School Training Band (Mona Vale)


H/C ~ 3 Mowbray Public School Training Band (Lane Cove)


H/C ~ 4 Beauty Point Public School Junior Band (Cremorne)


H/C ~ 7 Oakhill Drive Public School Training Band (Castle Hill)


H/C ~ 9 Cammeray Public School Junior Band (Cammeray)

These results are believed to be correct at the time of posting. Any error or omission is regretted. Circumstances may require alteration to this list without notice.