Sydney Eisteddfod

Instrumental Groups results 2015

achieve.

281: Robert & Elizabeth Albert Community Youth/Secondary School Orchestra (25/u)

Winner ~ 6 Kuringai Youth Orchestra (Pymble)

2nd ~ 3 Fort Street High School Symphony Orchestra (Petersham)

3rd ~ 5 Knox Grammar School Symphony Orchestra (Wahroonga)

H/C ~ 2 North Sydney Girls High School Symphony Orchestra (Crows Nest)

H/C ~ 7 Meriden Symphony Orchestra (Strathfield)

 

282: Primary School Orchestra

Winner ~ 1 Chatswood Public School Orchestra (Chatswood)

2nd ~ 2 Artarmon Public School Symphony Orchestra (Artarmon)

3rd ~ 3 Leichhardt Public School Symphony Orchestra (Leichhardt)

 

283: School Chamber Music (19/u)

Winner ~ 7 Trinity Grammar Middle School Trio (Summer Hill)

2nd ~ 5 Pymble Ladies' College Piano Trio (Pymble)

3rd ~ 9 Trinity Grammar School Braga Quartet (Summer Hill)

H/C ~ 4 Trinity Grammar School Clarinet Trio (Summer Hill)

H/C ~ 8 Maryann Gou, Jennifer Xing & Angela Shin (Strathfield)

 

284: Secondary School String Ensemble

Winner ~ 4 Trinity Grammar Middle School Ensemble: Serenata (Summer Hill)

2nd ~ 2 Pymble Ladies' College Chamber Strings (Pymble)

3rd ~ 3 Knox Grammar School Chamber Strings (Wahroonga)

H/C ~ 5 Manly Selective Campus: String Ensemble (North Curl Curl) 

 

285: Primary School String Ensemble

Winner ~ 7 Chatswood Public School Chamber String Ensemble (Chatswood)

2nd ~ 2 St Ives North Public School String Orchestra (St Ives)

3rd ~ 11 Pymble Ladies' College Junior School Chamber Strings (Pymble)

H/C ~ 1 Neutral Bay Public School (Cremorne Point)

H/C ~ 3 Normanhurst West Primary School String Ensemble (Normanhurst)

H/C ~ 4 Beecroft Primary School String Ensemble (Beecroft)

H/C ~ 5 Artarmon Public School Senior String Ensemble (Artarmon)

H/C ~ 6 Lindfield East Public School String Ensemble (East Killara)

H/C ~ 8 Bellevue Hill Public School String Ensemble (Double Bay)

H/C ~ 9 Leichhardt Public School Beethoven String Ensemble (Leichhardt)

H/C ~ 10 Trinity Grammar School Vivaldi Strings (Summer Hill)

  

286: Primary School Acoustic Ensemble

Winner ~ 2 Chatswood Public School Quintet/Quartet (Chatswood)

2nd ~ 1 Oakhill Drive Public School Brass Ensemble (Castle Hill)

3rd ~ 3 Oakhill Drive Public School Woodwind Ensemble (Castle Hill)

 

287: Secondary School Percussion Ensemble

Winner ~ 4 Fort Street High School Senior Percussion Ensemble (Petersham)

2nd ~ 9 Rose Bay Secondary College Senior Percussion Ensemble (Darlinghurst)

3rd ~ 7 Epping Boys High School Percussion Ensemble (Marsfield)

H/C ~ 3 Caringbah High Chamber Percussion Ensemble (Caringbah)

H/C ~ 6 St Ignatius' College Senior Percussion Ensemble (Lane Cove)

H/C ~ 8 St George Girls High School Percussion Ensemble B (Kogarah)

 

288: Primary School Percussion Ensemble

Winner ~ 2 Oakhill Drive Public School Percussion Ensemble (Castle Hill)

2nd ~ 1 St Ignatius' College Regis Percussion Ensemble (Lane Cove)

 

290: Secondary School Jazz Band

Winner ~ 5 Newtown High School Of The Performing Arts (Newtown)

2nd ~ 4 Fort Street High School Jazz Ensemble (Petersham)

3rd ~ 3 Knox Grammar School Jazz Combo (Wahroonga)

H/C ~ 1 Caringbah High Jazz Combo (Caringbah)

H/C ~ 2 Killarney Heights High School Jazz Combo (Killarney Heights)

 

291: Secondary School Premium Stage Band

Winner ~ 3 Newtown High School Of The Performing Arts Jazz Orchestra (Newtown)

2nd ~ 4 Fort Street High School Stage Band (Petersham)

3rd ~ 2 Caringbah High Jazz Orchestra (Caringbah)

H/C ~ 5 Killara High School Stage Band 1 (Killara)

H/C ~ 6 Turramurra High School Senior Stage Band (Normanhurst)

H/C ~ 8 Knox Grammar School Big Band (Wahroonga)

 

292: Secondary School Intermediate Stage Band

Winner ~ 3 St Leo's Catholic College Stage Band (Brookvale)

2nd ~ 11 Turramurra High School Junior Stage Band (Normanhurst)

3rd ~ 13 Killarney Heights High School Big Band (Killarney Heights)

H/C ~ 4 Knox Grammar School Yr 8 Jazz Orchestra (Wahroonga)

H/C ~ 5 Knox Grammar School Stage Band (Wahroonga)

H/C ~ 9 Fort Street High School Big Band (Petersham)

 

293: Secondary School Novice Stage Band

Winner ~ 4 Knox Grammar School Yr 7 Jazz Ensemble (Wahroonga)

2nd ~ 1 Mosman High School Junior Jazz Band (Mosman)

3rd ~ 3 Caringbah High Stage Band (Caringbah) 

 

294: Primary School Stage Band

Winner ~ 2 Wahroonga Public School Stage Band (Wahroonga)

2nd ~ 1 Leichhardt Public School Big Band (Leichhardt)

3rd ~ 3 Mona Vale Public School Stage Band (Mona Vale)

H/C ~ 4 Artarmon Public School Jazz Band (Artarmon)

H/C ~ 5 Lindfield East Public School Stage Band (East Killara)

 

295: Secondary School Premium Concert Band

Winner ~ 3 Knox Grammar School Symphonic Wind Ensemble (Wahroonga)

2nd ~ 7 Meriden Concert Band (Strathfield)

3rd ~ 9 Newtown High School Of The Performing Arts Symphonic Wind Ensemble (Newtown)

H/C ~ 1 North Sydney Girls High School Wind Orchestra (Crows Nest)

H/C ~ 5 St George Girls High School Concert Band (Kogarah)

H/C ~ 12 Fort Street High School Wind Ensemble (Petersham)

 

296: Secondary School Intermediate Concert Band

Winner ~ 8 Epping Boys & Cheltenham Girls Wind Ensemble (Epping)

2nd ~ 2 Knox Grammar School Concert Band (Wahroonga)

3rd ~ 1 North Sydney Girls High School Concert Band (Crows Nest)

H/C ~ 10 Killara High School Concert Band 2 (Killara)

H/C ~ 14 Shore School Concert Band 2 (North Sydney)

 

297: Secondary School Novice Concert Band

Winner ~ 1 Knox Grammar School Yr 7 Wind Band (Wahroonga)

2nd ~ 2 Monte Sant' Angelo Concert Band (North Sydney)

3rd ~ 4 St Augustine's College Middle School Concert Band (Brookvale)

H/C ~ 3 Turramurra High School Concert Band 3 (Normanhurst)

H/C ~ 5 Sydney Secondary College Concert Band (Leichhardt)

 

298: Primary School Premium Concert Band

Winner ~ 7 Neutral Bay Public School Concert Band (Neutral Bay)

2nd ~ 5 Cammeray Public School Concert Band (Cammeray)

3rd ~ 9 Artarmon Public School Senior Concert Band (Artarmon)

H/C ~ 4 Matthew Pearce PS Senior Band (Baulkham Hills)

H/C ~ 11 Beecroft Public School Senior Concert Band 1 (Hornsby)

H/C ~ 14 Pymble Public School Performance Ensemble (Pymble)

 

299: Primary School Intermediate Concert Band

Winner ~ 2 Terrey Hills Public School Wind Orchestra (Terrey Hills)

2nd ~ 25 Gordon West Concert Band (Gordon West)

3rd ~ 21 Holy Family Catholic School Senior Band (Lindfield)

H/C ~ 1 Cammeray Public School Intermediate Band (Cammeray)

H/C ~ 10 St Augustine's College Primary Band (Brookvale)

H/C ~ 28 St Ives North Public School Senior Concert Band (St Ives)

 

300: Primary School Novice Concert Band

Winner ~ 3 Pennant Hills Primary School Concert Band 2 (Pennant Hills)

2nd ~ 5 Terrey Hills Public School Concert Band (Terrey Hills)

3rd ~ 12 Matthew Pearce PS Junior Band (Baulkham Hills)

H/C ~ 1 Oakhill Drive Public School Training Band (Castle Hill)

H/C ~ 7 Mona Vale Public School Training Band (Mona Vale)

H/C ~ 8 Crestwood PS Junior Band (Baulkham Hills)

 

These results are believed to be correct at the time of posting. Any error or omission is regretted. Circumstances may require alteration to this list without notice.