Sydney Eisteddfod

Contemporary Singing Results 2013

Achieve.

50: Singer/Songwriter (Any Age)

Winner ~ Anja Nissen (Yarramundi)

2nd ~ Alana Patmore (Beecroft)

3rd ~ Angus Findlay (Glenmore Park)

H/C ~ Anna Leathem (Pimpama, QLD)

H/C ~ Zach Walker (Cherrybrook)

H/C ~ George Clark (Minchinbury)

 

51: Contemporary Vocal Duos (Any Age)

Winner ~ Karina Swan & Lilia Jackson (North Avoca)

2nd ~ Josephine Small & Laura Kassapakis (Burwood)

3rd ~ Lauren Beatson & Angus Noaks (Caringbah)

H/C ~ Tiana Geany & Kiara Abrakmanov (Georges Hall)

H/C ~ Mitzi Gardner & Alizee Wachtenheim (Kellyville)

H/C ~ Isabella & Jackson Gilbert (Cherrybrook)

H/C ~ Casey Lovell & Elise Hofman (Figtree)

H/C ~ Tahlia Pulvirenti & Chloe Marshall (Marsfield)

 

52: Contemporary Vocal Trios/Groups (Any Age)

Winner ~ Sister2Sister School of Singing Seniors (Castle Hill)

2nd ~ Eseffe (North Turramurra)

3rd ~ 2MG (Lane Cove)

H/C ~ Australian Performing Arts College (Castle Hill)

H/C ~ Opal Magic Quartet (Sydney)

H/C ~ Sister2Sister School of Singing Tweens (Castle Hill)

H/C ~ Sister2Sister School of Singing Teens (Castle Hill)

H/C ~ Sister2Sister School of Singing Juniors (Castle Hill)

 

60: Sydney Eisteddfod Singer Of The Year (16-25 Yrs)

Winner ~ Cassandra Colless (Valley Heights)

Finalist ~ Tina Alcorace (Narraweena)

Finalist ~ Jack Dawson (North Wollongong)

Finalist ~ Rosemaree Dinaro (St Clair)

Finalist ~ Natalie Magee (Seaforth)

Finalist ~ Susan Rose (Canley Vale)

Finalist + Win. Backingtracks Voucher for $300 ~ Alexandra Riordan (Lakelands)

Finalist + Win. Backingtracks Voucher for $250 ~ Katelin Koprivec (Shell Cove)  

S/F ~ Kelsi Boyden (Dulwich Hill)

S/F ~ Rhiannon Cooke (Windsor)

S/F ~ Kate Hobbins (Cardiff)

S/F ~ Laura Reid (Castle Hill)

S/F ~ Stephanie Rodrigues (Flinders)

S/F ~ Tamara Tamburic (Bonnyrigg)

S/F ~ Hayden Tonazzi (East Ryde)

S/F ~ Jordan Wieland (Mount Warrigal)

 

61: Vocal Performance (18/o)

Winner ~ Nadia Aya (Croydon Park)

2nd ~ Juliette Pasini (Burwood)

3rd ~ Lisa-Marie Long (Ryde)

H/C ~ Samantha Donovan (Kings Langley)

H/C ~ Kate Hobbins (Cardiff)

H/C ~ Josh Pywell (Burwood)

H/C ~ Susan Rose (Canley Vale)

H/C ~ Jordan Wieland (Mount Warrigal)

H/C ~ Jacqueline Bramwell (Hornsby)

H/C ~ Rhiannon Cooke (Windsor)

H/C ~ Hamish McIntosh (Berry)

 

62: Song from a Musical/Music Theatre (18/o)

Winner ~ Embla Bishop (Fairlight)

2nd ~ Stephanie Rodrigues (Flinders)

3rd ~ Joseph Raso (Casula)

H/C ~ Pru Daniel (Hornsby Heights)

 H/C ~ Anja Nissen (Yarramundi)

H/C ~ Kyle Nozza (Mount Warrigal)

H/C ~ Jordan Wieland (Mount Warrigal)

 

63: Jazz or Blues Singer (16/o)

Winner ~ Lilia Jackson (East Gosford)

2nd ~ Katelin Koprivec (Shell Cove)

3rd ~ Nadia Aya (Croydon Park)

H/C ~ Kate Hobbins (Cardiff)

H/C ~ Roupen Minassian (Willoughby)

H/C ~ Anja Nissen (Yarramundi)

H/C ~ Georgia O’Dwyer (Strathfield South)

H/C ~ Josh Pywell (Burwood)

H/C ~ Susan Rose (Canley Vale)

H/C ~ Tara Scalas (Bensville)

H/C ~ Christopher Treeves (Port Macquarie)

 

64: R & B Singer (16/o)

Winner ~ Anja Nissen (Yarramundi)

2nd ~ Tina Alcorace (Narraweena)

3rd ~ Susan Rose (Canley Vale)

H/C ~ Kate Hobbins (Cardiff)

H/C ~ Christopher Treeves (Port Macquarie)

 

65: Gospel Singer (16/o)

Winner ~ Anja Nissen (Yarramundi)

2nd ~ Kelsi Boyden (Dulwich Hill)

3rd ~ Susan Rose (Canley Vale)

 

66: Country Singer (16/o)

Winner ~ Rhiannon Cooke (Windsor)

2nd ~ Samantha Donovan (Kings Langley)

3rd ~ Anja Nissen (Yarramundi)

H/C ~ Rosemaree Dinaro (St Clair)

H/C ~ Tara Scalas (Bensville)

H/C ~ Katelin Koprivec (Shell Cove)

H/C ~ Eloise Gibbs (Randwick)

 

67: Vocal Performance (17 Yrs)

Winner ~ Isabella Smtih (Burwood)

2nd ~ Kelsi Boyden (Dulwich Hill)

3rd ~ Bradley Kent (Mosman)

H/C ~ Karina Swan (North Avoca)

H/C ~ Samantha Faul (Abbotsbury)

H/C ~ Michael McPhee (Carlingford)

 

68: Song from a Musical/Music Theatre (17 Yrs)

Winner ~ Kelsi Boyden (Dulwich Hill)

2nd ~ Bradley Kent (Mosman)

3rd ~ Michael McPhee (Carlingford)

 

69: Vocal Performance (16 Yrs)

Winner ~ Vita Jutsen (East Killara)

2nd ~ Alessandra Bizzanelli (Orchard Hills)

3rd ~ Claudia Sinacori (Earlwood)

H/C ~ Lilia Jackson (East Gosford)

H/C ~ Tara Scalas (Bensville)

 

70: Song from a Musical/Music Theatre (16 Yrs)

Winner ~ Alessandra Bizzanelli (Orchard Hills)

2nd ~ Samantha Calcagno (Tuggerah)

3rd ~ Lachlan Kent (Mosman)

H/C ~ Lilia Jackson (East Gosford)

 

71: Sydney Eisteddfod Junior Singer Of The Year (12-15 Yrs)

Winner ~ Alexander Young (Clontarf)

Finalist ~ Lauren Beatson (Caringbah)

Finalist ~ Teagan Denham (Woronora Heights)

Finalist ~ Michelle Mutyora (Wiley Park)

Finalist ~ Angus Noakes (Como)

Finalist ~ Kayla Piscopo (Cecil Hills)

Finalist ~ Isaac Shaw (Nelson Bay)

Finalist ~ Molly Stewart (Woonona)

H/C ~ Capria Di Giacomo (Castle Hill)

H/C ~ Avital Greenberg Teplitsky (North Bondi)

H/C ~ Moriah Hudson (Warilla)

H/C ~ Gabrielle Montalbo (Denistone West)

H/C ~ Lachlan Oldfield (Castle Hill)

H/C ~ Alizee Wachtenheim (Figtree)

 

72: Jazz or Blues Singer (15/u)

Winner ~ Mitzi Gardner (Kellyville)

2nd ~ Natalie Theodore (Warriewood)

3rd ~ Roderick Gadaev (Bellevue Hill)

H/C ~ Julia Manias (Bayview)

H/C ~ Teagan Denham (Woronora Heights)

H/C ~ Rose Shannon-Duhigg (Oyster Bay)

H/C ~ Rebecca Mathews (Rossmore)

H/C ~ Issa O'Sullivan (Matraville)

H/C ~ Kayla Piscopo (Cecil Hills)

H/C ~ Marlisa Punzalan (Glendenning)

 

73: R & B Singer (15/u)

Winner ~ Marlisa Punzalan (Glendenning)

2nd ~ Kayla Piscopo (Cecil Hills)

3rd ~ Damian Nasello (Castle Hill)

H/C ~ Bernadette Marquez (The Ponds)

H/C ~ Anna Marie Cauchi (Bonnyrigg Heights)

 

74: Gospel Singer (15/u)

Winner ~ Marlisa Punzalan (Glendenning)

2nd ~ Moriah Hudson (Warilla)

3rd ~ Mira Thippawal (Connells Point)

H/C ~ Mitzi Gardner (Kellyville)

H/C ~ James Reville (Mount Colah)

 

75: Country Singer (15/u)

Winner ~ Michelle Mutyora (Wiley Park)

2nd ~ Marlisa Punzalan (Glendenning)

3rd ~ Moriah Hudson (Warilla)

H/C ~ Anna Leathem (Pimpama, QLD)

H/C ~ Rachel Thurlow (Glenmore Park)

H/C ~ Teagan Denham (Woronora Heights)

H/C ~ Ziggy Taylor (Kingsford)

 

76: Vocal Performance (15 Yrs)

Winner ~ Teagan Denham (Woronora Heights)

2nd ~ Alexander Young (Clontarf)

3rd ~ Jaiden Thomas (Farmborough Heights)

H/C ~ Lauren Baker (Castle Hill)

H/C ~ Issa O'Sullivan (Matraville)

H/C ~ Anna Leathem (Pimpama, QLD)

 

77: Song from a Musical/Music Theatre (15 Yrs)

Winner ~ Lachlan Jones (Vaucluse)

2nd ~ Jaiden Thomas (Farmborough Heights)

3rd ~ Lauren Baker (Castle Hill)

H/C ~ Joshua Ridge (Woronora Heights)

H/C ~ Louis Vinciguerra (Engadine)

H/C ~ Natalia Raso (Casula)

 

78: Vocal Performance (14 Yrs)

Winner ~ Marlisa Punzalan (Glendenning)

2nd ~ Bethany Bracamonte (Dapto)

3rd ~ Alizee Wachtenheim (Figtree)

H/C ~ Rose Shannon-Duhigg (Oyster Bay)

H/C ~ Ryleigh Wilson (Horsley)

H/C ~ Capria Di Giacomo (Castle Hill)

H/C ~ Kayla Piscopo (Cecil Hills)

H/C ~ Damian Nasello (Castle Hill)

H/C ~ Lauren Beatson (Caringbah)

H/C ~ Mitzi Gardner (Kellyville)

H/C ~ Zachary Sharah (Maryville)

H/C ~ Jasmin Younger (Beacon Hill)

 

79: Song from a Musical/Music Theatre (14 Yrs)

Winner ~ Lauren Beatson (Caringbah)

2nd ~ Ryleigh Wilson (Horsley)

3rd ~ Rose Shannon-Duhigg (Oyster Bay)

H/C ~ Bethany Bracamonte (Dapto)

H/C ~ Alizee Wachtenheim (Figtree)

H/C ~ Roderick Gadaev (Bellevue Hill)

H/C ~ Georgia Challenger (Faulconbridge)

H/C ~ Capria Di Giacomo (Castle Hill)

H/C ~ Mitzi Gardner (Kellyville)

H/C ~ Kate Moloney (Caringbah South)

 

80: Vocal Performance (13 Yrs)

Winner ~ Juliette Di Bello (Bayview)

2nd ~ Angelique Opie (Double Bay)

3rd ~ Hannah Mitchell (Glen Alpine)

H/C ~ Krystelle Boulos (Oatley)

H/C ~ Mackenzie Garcia (Albion Park Rail)

H/C ~ Alysha Percy (Artarmon)

H/C ~ Holly Sears (Figtree)

H/C ~ Jessica Zylstra (Rose Bay)

 

81: Song from a Musical/Music Theatre (13 Yrs)

Winner ~ Abbey McPherson (Luddenham)

2nd ~ Molly Stewart (Woonona)

3rd ~ Mackenzie Garcia (Albion Park Rail)

H/C ~ Mitchell Treeves (Port Macquarie)

H/C ~ Alex Chorley (Ryde)

H/C ~ Jessica Zylstra (Rose Bay)

 

82: Vocal Performance (12 Yrs)

Winner ~ Ruby King (Grays Point)

2nd ~ Anna Marie Cauchi (Bonnyrigg Heights)

3rd ~ Isabella Gilbert (Cherrybrook)

H/C ~ Ella Nicol (St Ives)

H/C ~ Lachlan Oldfield (Castle Hill)

H/C ~ Tanisha Thayaparan (Burwood)

 

83: Song from a Musical/Music Theatre (12 Yrs)

Winner ~ Elisabeth Woodcock (Pymble)

2nd ~ Patricia Schwarzkopf (Arncliffe)

3rd ~ Emily Simmons (Ryde)

H/C ~ Ella Nicol (St Ives)

H/C ~ Georgie Rosenberg (Gladesville)

 

84: Vocal Performance (11 Yrs)

Winner ~ Danae Grant (Maroochydore, QLD)

2nd ~ Cody Ettingshausen (Burraneer Bay)

3rd ~ Tahlia Pulvirenti (Marsfield)

H/C ~ Jordyn Richards (Putney)

H/C ~ Phoebe Vinciguerra (Engadine)

H/C ~ Kylie Zhu (Newington)

H/C ~ Cameron McCredie (Quakers Hill)

H/C ~ Marilyn Oxlade (Glenmore Park)

 

85: Song from a Musical/Music Theatre (11 Yrs)

Winner ~ Cody Ettingshausen (Burraneer Bay)

2nd ~ Danae Grant (Maroochydore, QLD)

3rd ~ Isabel Kratz (Hillsdale)

H/C ~ Poppi Kent (Mosman)

H/C ~ Tahlia Pulvirenti (Marsfield)

H/C ~ Cameron Bajraktarevic-Hayward (Guildford West)

H/C ~ Phoebe Vinciguerra (Engadine)

H/C ~ Sophie Andrews (Wattle Grove)

 

86: Vocal Performance (10 Yrs)

Winner ~ Xanthe Longley-Bain (Earlwood)

2nd ~ Riley Paige (Port Macquarie)

3rd ~ Julia Manias (Bayview)

H/C ~ Jessica Percy (Artarmon)

H/C ~ Tamsyn Willey (Rouse Hill)

H/C ~ Paris Younger (Beacon Hill)

H/C ~ Emily Cruceanu (Beaumont Hills)

H/C ~ Mira Thippawal (Connells Point)

 

87: Song from a Musical/Music Theatre (10 Yrs)

Winner ~ Riley Paige (Port Macquarie)

2nd ~ Mira Thippawal (Connells Point)

3rd ~ Natalie Theodore (Warriewood)

H/C ~ Xanthe Longley-Bain (Earlwood)

H/C ~ Anthony Abrakmanov (Prestons)

H/C ~ Emily Cruceanu (Beaumont Hills)

H/C ~ Caitlin Frazer (Mortdale)

H/C ~ Jessica Percy (Artarmon)

 

88: Vocal Performance (9/u)

Winner ~ Elizabeth Player (Belrose)

2nd ~ Jacqueline Attard (Maraylya)

3rd ~ Kevin Pham (Kensington)

H/C ~ Emerson Garcia (Albion Park Rail)

 

89: Song from a Musical/Music Theatre (9/u)

Winner ~ Maddison Calcott (Greystanes)

2nd ~ Eliza Carolan (St Ives)

3rd ~ Jacqueline Attard (Maraylya)

H/C ~ Tamara Geany (Georges Hall)

H/C ~ Samson Hyland (Balgowlah Heights)