Sydney Eisteddfod

Choir results 2015

achieve.

100: The John Lamble Foundation Australasian Open Choral Championship Choir (Any Age)

Winner ~  Choir Of Southern Lights (Dapto)

2nd ~  Ascham Canzona (Edgecliff)

3rd ~  Soulfood A Cappella (Naremburn)

Finalist ~  Sydney Vocal Project (Cammeray)

Finalist ~  PVS Glee Club (Burwood)

Finalist ~  Bel Cantare Choir (Kensington)

Finalist ~  Ascham Senior Choir (Edgecliff)

Finalist ~  Northern Beaches Chorus (Terrey Hills)

Finalist ~  Coastal Acappella (Erina)

Finalist ~  Urban Voices (Epping)

Finalist Withdrawn ~  Newcastle Grammar School (Newcastle) Withdrawn

 

101: Choir (Any Age)

Winner ~ 5 Sydney Vocal Project (Cammeray)

2nd ~ 1 Ascham Canzona (Edgecliff)

3rd ~ 6 Soulfood A Cappella (Naremburn)

H/C ~ 2 PVS Glee Club (Burwood)

 

102: Choir Choreographed (Any Age)

Winner ~ 6 Choir Of Southern Lights (Dapto)

2nd ~ 5 Coastal Acappella (Erina)

3rd ~ 3 Northern Beaches Chorus (Terrey Hills)

H/C ~ 1 Aurora Australis (Concord)

 

103: Sacred/Gospel Choir (Any Age)

Winner ~ 1 Bel Cantare Choir (Kensington)

2nd ~ 3 Ascham Senior Choir (Edgecliff)

3rd ~ 2 Newcastle Grammar School Chamber Choir (Newcastle)

 

104: Community Choir (Any Age)

Winner ~ 6 Choir Of Southern Lights (Dapto)

2nd ~ 1 Bel Cantare Choir (Kensington)

3rd ~ 10 Urban Voices (Epping)

H/C ~ 5 Northern Beaches Chorus (Terrey Hills)

H/C ~ 8 Soulfood A Cappella (Naremburn)

 

110: Australian Choral Grand Prix for Youth & Primary/Infant School Choirs

Winner: Jury & Audience + Australian Composer/Arranger ~ Fort Street High School Chamber Choir (Petersham)

2nd: Jury & Audience ~  Frensham Madrigals (Mittagong)

Finalist ~  Pymble Chorale (Pymble)

Finalist ~  Pymble Ladies' College Junior School Chamber Choir (Pymble)

Finalist ~  Waitara Junior Voices - Waitara Public School (Wahroonga)

Finalist ~  Reddam House 5 And 6 Singers (Woollahra)

Finalist ~  Brigidine College (St Ives)

Finalist ~  Australian Performing Arts Grammar School (Alexandria)

 

111: The John Lamble Foundation Australasian Championship For Youth Choirs (19/u)

Winner ~  Fort Street High School Chamber Choir (Petersham)

2nd ~  Frensham Madrigals (Mittagong)

3rd ~  Pymble Chorale (Pymble)

4th ~  Brigidine College (St Ives)

Finalist ~  Australian Performing Arts Grammar School (Glebe)

Finalist ~  Inaburra School Senior A Cappella Choir (Bangor)

Finalist ~  PLC Sydney Chamber Choir (Croydon)

Finalist ~  Southern Brothers (Dapto)

Finalist ~  Meriden Senior Singers (Strathfield)

FinalistWithdrawn ~  St Leo's Catholic College Vocal Group (Wahroonga) Withdrawn

 

112: Youth Mixed Choir (19/u)

Winner ~ 2 Australian Performing Arts Grammar School (Glebe)

2nd ~ 3 Inaburra School Senior A Capella Choir (Bangor)

3rd ~ 5 St Leo's Catholic College Vocal Group (Wahroonga)

H/C ~ 1 Killara High School Vocal Enemble (Killara)

 

113: Youth Choir - Male Voices ONLY or Female Voices ONLY (19/u)

Winner ~ 5 Pymble Chorale (Pymble)

2nd ~ 3 Brigidine College (St Ives)

3rd ~ 11 PLC Sydney Chamber Choir (Croydon)

H/C & Special entry to Event 111 ~ 15 Southern Lights Vocal- Southern Brothers (Dapto)

H/C ~ 1 Ascham Junior Choir (Edgecliff)

H/C ~ 9 Meriden Senior Singers (Strathfield)

H/C ~ 12 Wenona Vocal Ensemble (North Sydney)

 

114: Youth Sacred/Gospel Choir (19/u)

Winner ~ 4 Frensham Madrigals (Mittagong)

2nd ~ 7 PLC Sydney Chamber Choir (Croydon)

3rd ~ 2 Meriden Senior Singers (Strathfield)

H/C ~ 1 Redlands Choir (Cremorne)

H/C ~ 6 Ascham Chamber Choir (Edgecliff)

 

115: Youth Chamber Choir (19/u)

Winner ~ 9 Frensham Madrigals (Mittagong)

2nd ~ 6 PLC Sydney Madrigal Group (Croydon)

3rd ~ 8 Fort Street High School Chamber Choir (Petersham)

H/C ~ 2 Ascham Chamber Choir (Edgecliff)

H/C ~ 4 Reddam House High School Singers (Woollahra)

H/C ~ 11 Bel Canto (Woolwich)

 

120: The John Lamble Foundation Australasian Championship For Primary/Infant School Choirs 

Winner ~  Barker College Copelande Choir (Hornsby)

2nd ~  Pymble Ladies' College Junior School Chamber Choir (Pymble)

3rd ~  Waitara Junior Voices - Waitara Public School (Wahroonga)

4th ~  Reddam House 5 and 6 Singers (Woollahra)

Finalist ~  PLC Cantabile Choir (Croydon)

Finalist ~  Queen Street Singers - Queenwood School For Girls (Mosman)

Finalist ~  Reddam House Gumnuts (Woollahra)

Finalist ~  Reddam House Bunyips (Woollahra)

 

121: Primary School Choir Years K to 6

Winner ~ 5 Pymble Ladies' College Junior School Chamber Choir (Pymble)

2nd ~ 11 Barker College Copeland Choir (Hornsby)

3rd ~ 2 Reddam House 5 And 6 Singers (Woollahra)

H/C ~ 3 Mona Vale Public School Combined Choir (Mona Vale)

H/C ~ 4 Waitara Voices - Waitara Public School (Wahroonga)

H/C ~ 9 PLC Voices (Croydon)

 

122: Primary School Choir Years 3 & 4

Winner ~ 1 Waitara Junior Voices - Waitara Public School (Wahroonga)

2nd ~ 3 PLC Cantabile Choir (Croydon)

3rd ~ 4 Queen Street Singers (Mosman)

H/C ~ 2 Reddam House Sculthorpe Choir (Woollahra)

 

123: Infant School Choir Years K to 2

Winner ~ 2 Reddam House Gumnuts (Woollahra)

2nd ~ 1 Reddam House Bunyips (Woollahra)