Sydney Eisteddfod

Choir Results 2013

Achieve.

100: The John Lamble Foundation Australasian Open Choral Championship

 Winner- Soulfood (Cammeray)


2nd- Shine Chorus (Canada Bay)


3rd- Choir Of Southern Lights (Dapto)


Finalist- Aurora Australis (Haberfield)


Finalist- Hunter Singers (Newcastle)


Finalist- Northern Beaches Chorus (Belrose)


Finalist- The Choir of Love (Fairfield)


Finalist Withdrawn- Newcastle Grammar School (Newcastle)

Finalist Withdrawn- Sancta Sophia Choir (Camperdown) 

 

101: Choir (Any Age)

 Winner- Soulfood (Cammeray)


2nd- Hunter Singers (Newcastle)


3rd- Sancta Sophia Choir (Camperdown)

 

102: Choir Choreographed (Any Age)

Winner- Choir Of Southern Lights (Dapto)

2nd- Aurora Australis (Haberfield)

3rd- Northern Beaches Chorus (Belrose)

H/C- Coastal Acapella (Gosford)

 

103: Sacred Choral Award (Any Age)

Winner- Newcastle Grammar School (Newcastle)

2nd- Hunter Singers (Newcastle)


3rd- Choir of Love (Fairfield)

 

104: Community Choir (Any Age) 

Winner-Shine Chorus (Canada Bay)

2nd- Soulfood (Cammeray)


3rd- Choir Of Southern Lights (Dapto)

H/C- Coastal Acapella (Gosford)

H/C- Northern Beaches Chorus (Belrose)


H/C- South Sudanese Ladies Performing Group (Fairfield)

H/C- Spanish Speaking Community Choir (Fairfield)

 

106: The John Lamble Foundation Australasian Championship For Youth Choirs (19/u)

Winner- PLC Sydney Chamber Choir (Croydon)


2nd- Fort Street High School Chamber Choir (Petersham)


3rd- Frensham Madrigals (Mittagong)


Finalist- Campbelltown Performing Arts High School Vocal Group (Campbelltown)

Finalist- Caringbah High School Chamber Choir (Caringbah)


Finalist- Epping Boys High School (Eastwood)


Finalist- Hunter Singers (Newcastle)

Finalist- Meriden Senior Singers (Strathfield)


Finalist- Scotsmen Aloud (Bellevue Hill)


Finalist Withdrawn- Barker College Middle School Choir (Hornsby)

Finalist Withdrawn- Barker College Senior School Choir (Hornsby)

Finalist Withdrawn- Hornsby Girls High School Senior Choir (Hornsby)

Finalist Withdrawn- Killara High School (Killara)


Finalist Withdrawn- St Scholastica’s College (Glebe)

 

107: Youth Mixed Choir (19/u)

Winner- Hunter Singers (Newcastle)


2nd- Campbelltown Performing Arts High School Vocal Group (Campbelltown)

3rd- Barker College Senior Choir (Hornsby)


H/C- Newcastle Grammar School (Newcastle)

 

108: Youth Choir - Male Voices (19/u)

Winner- Scotsmen Aloud (Bellevue Hill)


2nd- Epping Boys High School (Eastwood)


3rd- Barker College Middle School Choir (Hornsby)

 

109: Youth Choir - Female Voices (19/u)

Winner- PLC Sydney Chamber Choir (Croydon)


2nd- Frensham Madrigals (Mittagong)


3rd- Hornsby Girls High School Senior Choir (Hornsby)

H/C- Meriden Senior Singers (Strathfield)

 

110: Youth Sacred Choral Award (19/u) 

Winner- Frensham Madrigals (Mittagong)

2nd- Scotsmen Aloud (Bellevue Hill)


3rd- Meriden Senior Singers (Strathfield)

H/C- Hunter Singers (Newcastle)

H/C- Newcastle Grammar School (Newcastle)

H/C- Barker College Chamber Choir (Hornsby)

 

111: Youth Choreographed Choir (19/u)

Winner- Killara High School (Killara)

 2nd- St Scholastica’s College (Glebe)

 

112: Youth Chamber Choir (19/u)

Winner- PLC Sydney Madrigal Group (Croydon)


2nd- Fort Street High School Chamber Choir (Petersham)

3rd- Caringbah High School (Caringbah)


H/C- A Capella Plus (Kogarah)

H/C- Barker College Chamber Choir (Hornsby)

 

113: The John Lamble Foundation Australasian Championship For Primary/Infant School Choirs

Winner- Waitara Voices - Waitara Public School (Wahroonga)


2nd- The King’s School Preparatory School Chamber Choir (Parramatta)

Finalist- Barker College Copeland Choir (Hornsby)


Finalist- Queenwood Queen Street Singers (Mosman)

Finalist- Reddam House Year 2 (Woollahra)


Finalist- St Mark’s Primary School Choir (Drummoyne)

Finalist Withdrawn- CCAS Primary Choir (Erina)

Finalist Withdrawn- Cherrybrook Senior Choir (Cherrybrook)

Finalist Withdrawn- St Andrew's Cathedral School (Sydney)

 

114: Primary School Choir 

Winner- Barker College Copeland Choir (Hornsby)


2nd- The King’s School Preparatory School Chamber Choir (Parramatta)

3rd- Waitara Voices (Wahroonga)


H/C- Cherrybrook Senior Choir (Cherrybrook)


H/C- Nightingales Choir Ascham (Edgecliff)

 

115: Primary School Sacred Choral Award

Winner- The King’s School Preparatory School Chamber Choir (Parramatta)

2nd- Cherrybrook Senior Choir (Cherrybrook)


3rd- CCAS Primary Choir (Erina)


H/C- St Mark’s Primary School Choir (Drummoyne)

 

116: Infant School Choir K-2

Winner- Queenwood Queen Street Singers (Mosman)

2nd- Reddam House (Woollahra)


H/C- St Andrew's Cathedral School (Sydney)