Instrumental Venues artcile pic

Knox Grammar School Symphonic Wind Ensemble on stage at Sydney Eisteddfod. Photo: WinkiPoP Media

2017 Instrumental Groups results

achieve.

280: Premium Youth Orchestra (19 & Under)

First Place ~ 5 Meriden Symphony Orchestra (Strathfield)
2nd ~ 1 Knox Grammar School Symphony Orchestra (Wahroonga)
3rd ~ 3 Fort Street High School Symphony Orchestra (Petersham)
H/C ~ 4 Pittwater High School Orchestra (Mona Vale)
H/C ~ 7 North Sydney Girls High School Symphony Orchestra (Crows Nest)

281: The Wenkart Foundation Intermediate Youth Orchestra (19 & Under)

First Place ~ 3 Fort Street High School Philharmonic Orchestra (Petersham)
2nd ~ 2 Central Coast Grammar School Symphony Orchestra
3rd ~ 4 Meriden Anglican School for Girls - Sinfonia (Strathfield)
H/C ~ 5 North Sydney Girls High School Chamber Orchestra (Crows Nest)

282: Primary School Orchestra

Participation Shield ~ 3 Mona Vale Public School Orchestra
Participation Shield ~ 2 Artarmon Public School Orchestra
Participation Shield ~ 4 Chatswood Public School Orchestra


283: School Chamber Music (19 & Under)

First Place ~ 14 Con Brio School of Music (Castle Hill)
2nd ~ 10 Trinity Grammar School Braga Quartet (Summer Hill)
3rd ~ 18 Trinity Grammar School Clarinet Trio (Summer Hill)
H/C ~ 6 The King's School Popper Quartet (Parramatta)
H/C ~ 9 Neutral Bay Public School Senior Chamber (Cremorne Point)
H/C ~ 7 Canberra Girls Grammar School Gabriel Quartet (Macquarie, ACT)


284: Secondary School Premium String Ensemble

First Place ~ 12 Trinity Grammar School Senior String Ensemble - Sinfonietta (Summer Hill)
2nd ~ 7 Pymble Ladies' College Strings
3rd ~ 11 MLC School Chamber Orchestra (Burwood)
H/C ~ 1 Knox Grammar School Chamber Strings (Wahroonga)
H/C ~ 5 The Scots College Chamber Strings (Bellevue Hill)
H/C ~ 6 Meriden Senior Chamber Strings (Strathfield)
H/C ~ 8 Trinity Grammar Middle School String Ensemble - Serenata (Summer Hill)
H/C ~ 10 Presbyterian Ladies' College Armidale String Ensemble


285: Secondary School Intermediate String Ensemble

First Place ~ 1 Knox Grammar School String Orchestra (Wahroonga)
2nd ~ 7 Chatswood High School String Ensemble
3rd ~ 6 Barker College Middle School String Orchestra (Hornsby)
H/C ~ 3 Central Coast Grammar School Senior String Ensemble
H/C ~ 4 Inaburra School Chamber Strings (Bangor)
H/C ~ 5 North Sydney Girls High School Camerata (Crows Nest)


286: Primary School String Ensemble

First Place ~ 6 Meriden Junior Chamber Strings (Strathfield)
2nd ~ 8 Artarmon Public School String Ensemble
3rd ~ 10 Chatswood Public School Chamber String Ensemble
H/C ~ 3 St Ives North Public School String Orchestra
H/C ~ 4 Neutral Bay Public School Orchestra
H/C ~ 7 Pymble Ladies' College Junior School Chamber Strings
H/C ~ 9 St Peter's Anglican Primary School Strings Orchestra (Campbelltown)


287: Primary School Acoustic Ensemble

First Place ~ 2 Chatswood Public School String Septet
2nd ~ 3 Waitara Public School - Tone Chime Ensemble
3rd ~ 1 Oakhill Drive Public School - Woodwind Ensemble (Castle Hill)
H/C ~ 4 Oakhill Drive Public School - Brass Ensemble (Castle Hill)


288: Percussion Ensemble (19 & Under)

First Place ~ 8 Drumfill Intermediate Percussion Ensemble (Cherrybrook)
2nd ~ 4 Fort Street High School Senior Percussion Ensemble (Petersham)
3rd ~ 13 Chatswood High School Percussion Ensemble
H/C ~ 5 St Ignatius' College Senior Percussion (Riverview)
H/C ~ 7 Sydney Boys High School Percussion Ensemble (Moore Park)


289: Percussion Ensemble (Years K to 6)

First Place ~ 3 Drumfill Junior Percussion Ensemble (Cherrybrook)
2nd ~ 2 Saint Ignatius' College Regis Percussion Ensemble (Riverview)
3rd ~ 1 Oakhill Drive Public School - Percussion Ensemble (Castle Hill)


290: Secondary School Jazz Band

First Place ~ 3 Fort Street High School Jazz Ensemble (Petersham)
2nd ~ 1 John Paul College Jazz Combo (Daisy Hill, QLD)
3rd ~ 2 Knox Grammar School Jazz Combo (Wahroonga)
H/C ~ 4 Caringbah High School Jazz Combo
H/C ~ 5 Rose Bay Secondary College Jazz Band


291: Secondary School Premium Stage Band

First Place ~ 2 Knox Grammar School Big Band (Wahroonga)
2nd ~ 7 Killara High School Stage Band 1
3rd ~ 1 Turramurra High School Senior Stage Band
H/C ~ 3 St Ignatius' College Riverview Big Band (Riverview)


292: Secondary School Intermediate Stage Band

First Place ~ 4 Turramurra High School Junior Stage Band
2nd ~ 7 Fort Street High School Big Band (Petersham)
3rd ~ 12 Central Coast Grammar School Stage Band
H/C ~ 3 Knox Grammar School Stage Band (Wahroonga)
H/C ~ 11 St George Girls High School Stage Band (Kogarah)
H/C ~ 10 Caringbah High School Big Band


293: Secondary School Novice Stage Band

First Place ~ 3 Knox Grammar School Year 7 Jazz Ensemble (Wahroonga)
2nd ~ 2 Reddam House Senior Stage Band (Bondi)


294: Primary School Stage Band

First Place ~ 1 Leichhardt Public School - Big Band
2nd ~ 7 Thomas Hassall Anglican College Intermediate Stage Band (Middleton Grange)
3rd ~ 6 Lindfield East Public School Stage Band
H/C ~ 2 Beecroft Public School Stage Band


295: Secondary School Premium Concert Band

First Place ~ 11 Barker College Symphonic Wind Ensemble (Hornsby)
2nd ~ 2 Knox Grammar School Symphonic Wind Ensemble (Wahroonga)
3rd ~ 3 North Sydney Girls High School Wind Orchestra (Crows Nest)
H/C ~ 10 Turramurra High School Senior Concert Band
H/C ~ 5 Hornsby Girls' High School Symphonic Band
H/C ~ 1 Fort Street High School Wind Ensemble (Petersham)
H/C ~ 8 Meriden Concert Band (Strathfield)
H/C ~ 9 Killara High School Concert Band 1

296: Secondary School Intermediate Concert Band

First Place ~ 12 Davidson High School Concert Band (Frenchs Forest)
2nd ~ 6 Central Coast Grammar School Senior Concert Band
3rd ~ 3 Monte Sant' Angelo Mercy College (North Sydney)
H/C ~ 2 Knox Grammar School Concert Band (Wahroonga)
H/C ~ 1 St Leo's Catholic College Symphonic Band (Wahroonga)
H/C ~ 8 Pymble Ladies' College Middle School Concert Band
H/C ~ 13 Northholm Grammar School Symphonic Wind Ensemble
H/C ~ 10 North Sydney Girls High School Symphonic Winds (Crows Nest)
H/C ~ 9 Killara High School Concert Band 2


297: Secondary School Novice Concert Band

First Place ~ 2 Knox Grammar School Yr 7 Wind Band (Wahroonga)
2nd ~ 5 Barker College Concert Band (Hornsby)
3rd ~ 3 Oxford Falls Grammar School Band
H/C ~ 1 Monte Sant' Angelo Mercy College (North Sydney)
H/C ~ 4 Turramurra High School Concert Band 3
H/C ~ 6 North Sydney Girls High School Concert Band (Crows Nest)


298: Primary School Premium Concert Band

First Place ~ 7 Artarmon Public School Senior Band
2nd ~ 8 Neutral Bay Public School Concert Band
3rd ~ 3 Cammeray Public School Concert Band
H/C ~ 1 Mona Vale Public School Performance Band
H/C ~ 2 Eastwood Heights Public School Senior Band
H/C ~ 11 Matthew Pearce Public School Senior Band (Baulkham Hills)
H/C ~ 15 Kings Langley Public School Senior Band
H/C ~ 6 Crestwood Public School Concert Band (Baulkham Hills)
H/C ~ 4 Wahroonga Public School Concert Band
H/C ~ 5 Pymble Public School Performance Ensemble


299: Primary School Intermediate Concert Band

First Place ~ 23 Holy Family Primary School Senior Band (Lindfield)
2nd ~ 14 St Ives North Public School Senior Concert Band
3rd ~ 1 Mona Vale Public School Intermediate Band
H/C ~ 2 St Michaels Lane Cove Concert Band (Lane Cove)
H/C ~ 3 Cammeray Public School Intermediate Band
H/C ~ 6 Matthew Pearce Public School Intermediate Band (Baulkham Hills)
H/C ~ 7 Oxford Falls Grammar School Junior Band
H/C ~ 10 Neutral Bay Public School Senior Band
H/C ~ 17 Beecroft Public School Concert Band 2

300: Primary School Novice Concert Band

First Place ~ 1 Matthew Pearce Public School Junior Band (Baulkham Hills)
2nd ~ 5 Kings Langley Public School Junior Band
3rd ~ 3 Mona Vale Public School Training Band
H/C ~ 8 Crestwood Public School Junior Band (Baulkham Hills)
H/C ~ 4 Oakhill Drive Public School - Junior Band (Castle Hill)