Choral Champsionships

Members of Choir of Southern Lights on stage at Sydney Eisteddfod. Photo: WinkiPoP Media

2017 Choirs Results

achieve.

100: The John Lamble Foundation Australasian Open Choral Championship

First Place ~ 1 Endeavour Harmony Chorus (Jannali)
2nd ~ 6 Urban Voices (Epping)
3rd ~ 8 Sydney Vocal Project (Ryde)
4th ~ 7 Brigidine College Alumni Choir (St Ives)
Finalist ~ 5 St Mary's Primary School Parents and Friends (Lane Cove)
Finalist ~ 3 Pitches Be Crazy (Sydney)
Finalist ~ 2 Coastal aCappella (Erina)
Finalist ~ 4 Northern Beaches Chorus (Terrey Hills)

110: Australian Choral Grand Prix for Any Age & Youth (19/u) Choirs

Winner Jury Vote (Any Age Choirs) ~ 2 Endeavour Harmony Chorus (Jannali)
Winner Jury Vote (Youth 19/u Choirs) + 2nd Peoples Choice Award ~ 6 Fort Street High School Chamber Choir (Petersham)
Winner Peoples Choice Award + Winner Performance of an Australian Composition ~ 5 Meriden Senior Singers (Strathfield)
Finalist ~ 1 Brigidine College Alumni Choir (St Ives)
Finalist ~ 3 Wenona Vocal Ensemble (North Sydney)
Finalist ~ 4 Urban Voices (Epping)
Finalist ~ 7 Sydney Vocal Project (Ryde)

111: The John Lamble Foundation Australasian Championship For Youth Choirs (19 & Under)

First Place ~ 4 Meriden Senior Singers (Strathfield)
2nd ~ 9 Frensham Madrigals (Mittagong)
3rd ~ 8 Wenona Vocal Ensemble (North Sydney)
4th ~ 3 Fort Street High School Chamber Choir (Petersham)
Finalist ~ 6 Reddam House Middle School Singers (Bondi)
Finalist ~ 1 Brigidine College Senior Vocal Ensemble (St Ives)
Finalist ~ 5 Mercy College Chamber Choir (Chatswood)
Finalist ~ 7 Marist Sisters' College - Bel Canto (Woolwich)
Finalist ~ 2 Good Samaritan Catholic College (Hinchinbrook)

120: The John Lamble Foundation Australasian Championship For Primary/Infant Choirs Years K – 6

First Place ~ 6 Waitara Voices (Waitara Public School)
2nd ~ 5 Reddam House Year 5 and 6 Singers (Bondi)
3rd ~ 2 Waitara Public School Junior Voices
Finalist ~ 1 Reddam House Sculthorpe Choir (Bondi)
Finalist ~ 3 Tangara School for Girls Primary Choir (Cherrybrook)
Finalist ~ 4 Ascham School - Nightingales (Edgecliff)

101: Choir – excluding school choirs (Any Age)

Winner ~ 4 Sydney Vocal Project (Ryde)
2nd ~ 3 PVS Glee Club (Burwood)
3rd ~ 2 St Mary's Primary School Parents and Friends (Lane Cove)
H/C ~ 1 Pitches Be Crazy (Sydney) 

102: Show Choir (Any Age) 

Winner ~ 2 Endeavour Harmony Chorus (Jannali)
2nd ~ 3 Northern Beaches Chorus (Terrey Hills)
3rd ~ 1 Coastal aCappella (Erina) 

103: Community Choir (Any Age)

Winner ~ 4 Endeavour Harmony Chorus (Jannali)
2nd ~ 3 Urban Voices (Epping)
3rd ~ 6 Pitches Be Crazy (Sydney)
H/C ~ 2 Brigidine College Alumni Choir (St Ives)
H/C ~ 1 Coastal aCappella (Erina)
H/C ~ 5 Northern Beaches Chorus (Terrey Hills)

104: Small Vocal Ensemble (Any Age) 

Winner ~ 7 Carlson Chorale (Thornleigh)
2nd ~ 4 Sister2Sister School Of Singing (Castle Hill)
3rd ~ 3 Vocalocity (Leura)
H/C ~ 6 Coastal Crush (Erina Heights)

112: Youth Mixed Choir (19 & Under)

Winner ~ 2 Inaburra School Senior A Capella Choir (Bangor)
2nd ~ 3 Reddam House Middle School Singers (Bondi)
3rd ~ 1 Fort Street High School Vocal Ensemble (Petersham)
H/C ~ 5 International Grammar School Senior Vocal Ensemble (Ultimo) 

114: Youth Choir for Female Voices ONLY (19 & Under)

Winner ~ 3 Meriden Senior Singers (Strathfield)
2nd ~ 4 Wenona Vocal Ensemble (North Sydney)
3rd ~ 2 Brigidine College Senior Vocal Ensemble (St Ives)
H/C ~ 5 Bethany College Choir (Hurstville)
H/C ~ 1 Hornsby Girls High School Senior Choir 

115: Youth Sacred/Gospel Choir (19 & Under) 

Winner ~ 3 Frensham Madrigals (Mittagong)
2nd ~ 2 Meriden Senior Singers (Strathfield)
3rd ~ 1 Brigidine College Senior Vocal Ensemble (St Ives)
H/C ~ 4 Good Samaritan Catholic College (Hinchinbrook)
H/C ~ 5 Marist Sisters' College - Bel Canto (Woolwich) 

116: Youth Chamber Choir (19 & Under)

Winner ~ 3 Fort Street High School Chamber Choir (Petersham)
2nd ~ 4 Frensham Madrigals (Mittagong)
3rd ~ 5 Emanuel School Senior Chamber Choir (Randwick)
H/C ~ 2 Mercy College Chamber Choir (Chatswood)
H/C ~ 7 Marist Sisters' College - Bel Canto (Woolwich)
H/C ~ 8 International Grammar School Voices (Ultimo) 

121: Choir Years K to 6

Winner ~ 2 Reddam House Year 5 and 6 Singers (Bondi)
2nd ~ 7 Waitara Voices (Waitara Public School)
3rd ~ 8 Ascham School - Nightingales (Edgecliff)
H/C ~ 3 Tangara School for Girls Primary Choir (Cherrybrook)

122: Choir Years 3 & 4

Winner ~ 2 Waitara Public School Junior Voices
2nd ~ 3 Reddam House Sculthorpe Choir (Bondi)
3rd ~ 1 Presbyterian Ladies' College - Cantabile (Croydon) 

123: Choir Years K to 4 

Participation Shield ~ 1 Reddam House Gumnuts (Bondi)
Participation Shield ~ 2 International Grammar School Infants Choir (Ultimo)
Participation Shield ~ 3 Reddam House Bunyips (Bondi)

These results are believed to be correct at the time of posting. Any error or omission is regretted. Circumstances may require alteration to this list without notice.